GÖK TAŞLARI GÖZ YAŞLARI

ESEK Sevgili arkadaşlar:

2017 YILININ 21 AĞUSTOS’UNDA AMERİKA KIT’ASINDA ASRIN EN GÖRKEMLİ GÜNEŞ TUTULMALARINDAN BİRİ YAŞANACAKTIR. BU GÖSTERİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN HEMEN HER KÖŞESİNDEN İZLENEBİLİNECEKTİR.
Swift-Tuttle nam kuyruklu gök taşı, güneşimiz sistemine 130 yılda bir girip eteğinden bol miktarda taş toprak döktüğünden, bu taşlar haliyle kuyruklunun geçtiği yolda asılı kalmaktadırlar. Sevgili dünyamız ise bu mezbelelik içinden, ister istemez her Ağustos ayında geçerken, gök yüzümüzde nice “yıldız kaymaları” oluşmakta, ahalimiz ise bu kaymaları temâşa edip nice niyetler tutmaktadırlar.
Lakin, Swift-Tuttle kuyruklusu en son 1992 yılında yakınımızdan geçmiş olmakla, bir sonraki geçişi 2122 yılında olacağından bizlerin bu geçişi göreceğimiz gayetle şüphelidir. Bu nedenle, kuyruklunun 1992 ziyaretinde gürüntülenmiş bir pozunu sevabımıza yazımıza eklemiş buunmaktayız.
“Yıldız kaymalarının” ayyuka çıkışı, 11 Ağustos gece yarısına doğru başlayıp, 12 Ağustos sabahı 01:30’da, ay dedemizin batmasından sonra şahikasına erişeceğinden, seyire en iyisi bu saatlerde çıkmanızdır. Arkası yatmalı bir sandalyeye kurulup, gül cemâlinizi kuzey-kuzeydoğu yönüne çevirip “yıldız kaymaları” cümbüşünü izleyebilirsiniz.
Kafanıza taş maş düşecek değildir, sakın ola korkmayasınız.
Bu cümleden olmak üzere, geçen yıl gönderdiğimiz yazıyı okumayan olmuştur diyerek aşağıya ekledik ki bu iyiliğimiz de unutulmaya.
FPT Timur

Fikir uçuşmaları, ve gök taşları, göz yaşları

“Şu kanlı zâlimin ettiği işler
Garip bülbül gibi zâreler beni
Yağmur gibi yağar başıma taşlar
Dostun bir fiskesi pâreler beni”

11 Ağustos gecesi saat 11: 30’dan sonra, arkası yatmalı ayak uzatmalı sandalyenize uzanıp, kuzey-kuzeydoğu yönüne doğru bakarsanız, Perseides yıldız kümesi yönünden fışkıran gök taşlarının nasıl göz yaşlarına dönüştüğünü izler de şaşar kalırsınız. Saatler ilerledikçe, özellikle gece yarısından sonra, havada uçan ışıklar bir senfoni kreşendosu gibi giderek artacak, izleyenlerde ısırılmadık parmak bırakmıyacaktır.

“Dar günümde dost düşmanım bell’oldu
On derdim var ise simdi ell’oldu
Ecel fermanı boynuma takıldı
Gerek asa gerek vuralar beni”

Hz. İsa’nın doğumu sonrası sevgili dünyamız güneş çevresinde 258 kez pervane olup, 10 Ağustos tarihine geldikte, Roma’lı alçaklar, Lawrence nam azizi, yetimlerin ve de yoksulların parasını Romalı’lara yedirmediği için ızgara ocağında kızartarak öldürmüşler, Aziz Lawrance kızararaktan yana dursun, aradan 1750 yıl bile geçmeden aynı kilisenin en başı, Papa John Paul rezili, erkek çocukların ırzına geçen papazların ayıbını örtbas için, yoksullar için toplanan 250 milyon doları utanmadan sus payı olarak dağıtacaktır ki, lâhavlenin böylesi de ancak AB’ye yakışır?

Aziz Lawrence’in kızartıldığı 10 Ağustos 258 gecesi, gök yüzümüzün Perseides tesmiye burcu cihetinden fışkırarak atmosferimize giren gök taşları ise öyle bir gösteri sunmuşlar idi ki, başabakan mahdumunun düğünündeki havâi fişekler kaç para.

O zamandan beridir bu gök taşı gösterisine “Saint Lawrece’in göz yaşları” denir ve de, doğrusu pek de yakışmaktadır vesselâm.
Bu yıl, sevgili dünyamız, eteğinden taşlar dökerekten güneş sistemimiz çevresinde her 130 yılda bir dönen
Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının döktüğü taşların içine 24 Temmuz’da girmeye başlamışsa da, gök taşlarının en yoğun görkemi 12 Ağustos gecesi-13 Ağustos sabahı olacaktır ki, biz insanlığımızı yapıp duyuralım da gerisi size kalmış.

“Pir Sultan Abdal’ım can göğe ağmaz
Hak’tan emrolmazsa irahmet yağmaz
Şu ellerin taşı hiç bana değmez                                                                                                     İlle dostun gülü yareler beni”                                                                                                       (Pir Sultan Abdal)                                                                            

Gözleriniz hep yükseklerde olsun,

Hakîr-i pür taksîr
Timur Sumer

AŞAĞIDA ;
1. AZİZ LAWRENCE’İN KIZARTİLDİĞİ IZGARA OCAĞI (ROMA’DA SERGİLENİYOR.)
2. SWİFT-TÜTLE KUYRUKLUSUNUN 1992’DE ÇEKİLMİŞ GÖRÜNTÜSÜ       3. PERSEID GÖK TAŞLARININ SEMATİK GÖRÜNÜŞÜ

St. Lawrence izgarasi RomaSwift-Tuttle 1992-2Nereya bakilacak

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: