AHMET PEKER

AHMET 1A

Ahmet Peker için (Pınar Atakent’ten) 

Sınıfımız bir önceki dönemden bize katılan arkadaşlarımız ,yeni kurulan Hacettepe Tıp Fakültesinin değişik bir uygulaması olan kırbeslik ve altmışdörtlük öğrencilerden oluşan biraz karışık bir gurupdü.Sayısı sadece 35 olan 1971 mezunları hep kendisini 1970 liklerin bir uzantısı ve bir parçası olarak gördü.Daha sonraki yıllarda da tüm etkinlikleri 1970 liklerle kutlayıp,onlara katılarak bu birlikdeliği pekiştirdi.Bu birlikdelik o hale geldiki günümüzde hangi arkasımızın 1970,hangi arkadaşımizn 1971 yılı mezunu olduklarını anımsamakda zorlanıyorum.Sınıfımızın bu karmaşık yapısına rağmen aramızda güzel bir arkadaşlık ve uyum vardı.Her sınıfda olduğu gibi bizde de guruplaşmalar vardı.Guruplaşmaların nedenleri hissi veya poltik yakınlaşmalar,veya aynı mahallelerde oturup her gün belirli otobüs veya dolmuş la okula gelmekdi…O yıllarda özel vasıtası olan arkadaşımız varmıydı,bilemiyorum.Bu yakınlaşma ve guruplaşmaların bazı arkadaşlarımızın eş seçiminde katkısı oldu..
Örneğin:Ben Yücel Atakent le,Candan sevgili Mete ile,Serap sevgili Münci ile Uğur Eser ile evlendi.Erkek arkadaşlarımızın büyük kısmı tip dışı bölümlerden eşlerini secdiler.Sınıfımzdaki bazı kız arkadaşarımız 1970 lik gurupdan eş seçmeyi yeğlediler….
Bence sınıfımızın en önemli özelliği Mavi Amfi de herkesin oturacağı yerin belli olması hemen her dersde aynı yerlere oturulmasıydı..
A.Eyüp Oygar en önde oturur uzun bacaklarını uzatır veya ayak ayak üstüne atarak ya piposunu temizler veya piposunu tuttururdu.Pipo kültüründe ondan geri kalmayan Nurhan Artel sağ tarafda ikinci sıradaki yerini alırdı.Ön sıranın değişmez müşterileri Ali.O.Taşçıoğlu ve Fulya Tezok dü..Biz Yücel ve Ayten le sol tarafda üçüncü sırada otururduk.Mete ve Tahsin ortalarda bir yerlerde oturur Candan genelde on sıraları tercih eder ama sürekli yer değiştirirdi.Nilüfer ortalarda sol tarafda yer alır,sınavlarda kağıdını ilk veren kişi olarak hepimizin hayret ve şaşkınlığına neden olurdu.
Sınıfımızın simgesi olan asıl gurup genelde arka sıraları tercih ederlerdi.Bu gurubun üyeleri İ.Erkan,Muzo,Ersin ve sevgili arkasımız AHMET PEKER di.Bu guruba arada asker Erol ve Nevzat arkadaşlarımız da katılırdı.

Ahmet arkadaşımız genelde biz on sıradakilerle fazla muhatab olmazdı,onun kendine has bir kişilik ve ağırlığı vardı.Bir yerde bizlerin ağbisi koruyucusu rolündeydi,yahut ben öyle hissederdim.Karlı bir günde benimle otobüs durağına kadar yürümüş ve ben otobüse binene kadar durakda beklemisdi…Şimdi düşünüyorumda o iri yarı cüssesinin altında ne denli duyarlı ve düşünceli bir dostmuş benim sevgili arkadaşım..

Daha sonraki yıllardaki toplantılarımızın bazılarında Ahmet İ görebilme şansım oldu.Şimdi o toplantılarda yanına gidip o nun la çok daha uzun konuşup,sohbet etmediğim için çok üzgünüm,keşke sevgili arkasımla konuşabilseydim şimdi sizle re yazabilecek çok daha fazla anım olurdu…
Sevgili arkadaşlar aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı sevgi,özlem ve anılarla anımsıyoruz.Hepsi bizler için çok değerli,yeri doldurulmayacak unutulmayacak arkadaşlar..Bu yazıyı yazarken en büyük dileğim bu türden haberleri duymamak, her geçen yılla sayısı azalan bu güzel arkadaş gurubumuzla çok daha sıklıkla bir araya gelip güzel ve sağlıklı günlerimizin tadını hep birlikde çıkarmak..
Sevgiyle,sağlıkla kalın..
Güneşli bir NY gününden sınıfımızın tüm annelerinin Anneler gününü içtenlikle kutluyorum..
Pınar

Dr.Ahmet Peker için; (DEMOKAN EROL’DAN)

Sevgili Ahmet‘imizi kaybettik.Bir süreden beri rahatsız olduğunu ,tedavi  gördüğünü söylediler, sanırım kendisi ve yakın çevresi bunun bilinmesini istemiyorlardı.   Bu davranışı çok iyi anlayabiliyorum. Bilinen sona yaklaşırken insanın kendisiyle kalabilmesini, yaşamını gözden geçirebilmesini ,yapması gerekenleri sıraya koyabilmesini hiçbir katkısı olmayacak ve belki unutmaya çalıştıklarını hatırlatacak nezaket ziyaretleri, geçmiş olsun sözcükleri ile geçirmek istememesi kadar doğal ne olabilir ?

             Belki askeri öğrenci olarak üniformalı görünmeyi fazlaca benimsememişti ama üniformanın çok yakıştığı kişilerden biriydi.Heybetli görünümüne sıcaklık katan güleç yüzü, arkadaş canlısı davranışları ,bazen sınıfta ,salonlarda yayılan kahkaha salvoları , Elazığlı hemşerilerinin lehçesi ile anlattığı mahalli şaka ve fıkralarıyla masa başı sohbetlerine renk katan unutulmaz bir arkadaşımızdı Ahmet.

             Meslekte de beraber olduk Ahmet ’le.O asker olması nedeniyle uzmanlığını  GATA da yaptı ama Derneğimizin toplantılarında , kongrelerde sıkça beraber olduk.

 Uzmanlık sonrası Mevki hastanesinde çalışırken İlhan la birlikte bazı ameliyatlara  yardım için oraya gittiğimizi ,sonrasında odasında birlikte yemek yiyip sohbet ettiğimizi hatırlıyorum.Kendi hizmetine bakan askere, hasta erlere bir baba gibi şefkatle davrandığının, herkesle çok sıcak ,samimi dostluklar kurduğunun tanığıyım.

         Ahmet birlikte çalıştığı Psikiyatri uzmanı Hamdullah’ ın « hasta vizitine çıkarken önce sana uğrayayım dedim» esprisini bize kahkahalarla anlatacak kadar şakaya eleştiriye açık, her şeyi hoşgörüyle karşılayabilen bir kişiliğe sahipti.

Daha sonra Gülhane ’de akademik yaşantısını sürdürdü,çocuğu torunu oldu.

Bir otel’de yapılan emeklilik töreni ve yemeğinde çalıştığı kurumda da ne kadar çok sevildiğini gördük. O arkadaşlarını hiç yalnız bırakmadı. Arkadaş meslekdaşları da başka illerden bu törenlere katılarak onu gönülden sevdiklerini kanıtladılar.Bu uzun yolda çok şeyi paylaştıkları beraber yürüdükleri Muzo,İlhan ve Ersin Uğur ile yakın arkadaşlık ve dostluklarının son güne kadar sürmüş olması birlikte olduğumuz günlerin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.Umuyorum hiç değilse uzunca bir süre başka bir arkadaşımızın -dostumuzun acı haberini duymayalım.

  Mutlu nedenlerle birlikte olalım,elbette kaybettiklerimizle ilgili sıcak anılarımızı hep koruyalım.Sevgili eşi Nur ve kızı Leyla başta olmak üzere tüm ailenin ve hepimizin başı sağ olsun.

Demokan

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: