KOLSUZ ADAM

Sevgili arkadaşlar :
Türkiyemiz’de yakın gelecekte seçim yapılacak olup, sevgili halkımızın demokrasi bilinci bir kez daha sınanacaktır. Bildiğimiz kadarıyla halkımız, kendi işine yarayacak adaya töbe oy vermez. Görünen odur ki, ahâlimiz kime oy vereceğine çoktaan karar vermiş olup, şimdiden havalara zıplamakta imiş.
Bu cümleden olmak üzere bir gülmece ve dahi Michigan semâlarında tepeden bizlere bakan M81 ve M33 gök adalarının sûretlerini göndermekteyiz ki kimse üzerine alınmaya.
“Gâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi
Gâh inerim yeryüzüne seyreder âlem beni”
(Kul Nesimi)
Kaza sonucu kolunun birini kaybeden garip bir âdem, ziyâde depresyona duçâr olmuş, hayatına son verip azâbından kurtulmak murâdıyla yüksek bir binanın tepesine çıkıp, tam atlamak üzere eğilmesiyle, aşağıda her iki kolu dahî kopuk bir başka âdemin hoplayıp zıpladığını görmekle yaman hicâb etmiş. “Ben tek bir kol için ölmeyi düşünürken, iki kolu dahî olmayan şu âdemin sevinçten hoplayıp zıplamasında nice ibretler yok mudur ?” deyû efkâr yürütüp, umut ile aşağıya inmesiyle, hoplayıp zıplayan kolsuz âdeme, neden bu kadar sevinçli olup havalara zıpladığını sual etmiş. Zıplayan âdem ise, bir lâhza soluklanmanın ardından cevaba ayâz etmiş idi:                                                            “Ne sevinci birader..kıçımız bir kaşınmakta ki o kadar olur”
Hakîr-i pür taksîr
Timur

M33

M33

M 81 final_photo_DSP

M81

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: