Balık Yağı Tedavisiyle Komadan Çıktı

Balık Yağı Tedavisiyle Komadan Çıktı

PAZARTESI, 20 OCAK 2014 10:03 AM
 

TurkishNY.com – Californialı 17 yaşındaki genç, balık yağı tedavisi sayesinde komadan çıktı.

NY Daily News’un haberine göre Californialı bir aile, geçirdiği bir trafik kazası sonrasında komaya giren çocuklarının balık yağı sayesinde mucizevi bir şekilde iyileştiğini söylüyor.

Desert Sun’da belirtildiği üzere Grant Virgin (17), geçen Eylül ayında kendisine çarpıp kaçan bir sürücü yüzünden komaya girdi.

Kafatasında, köprücük kemiğinde, uyluk kemiğinde çatlaklar oluşan Grant’in ayrıca dalağı, karaciğeri ve şahdamarı da zarar gördü.

Doktorlar, Grant’in ebeveynleri John ve JJ’e çocuklarının bir daha uyanamayabileceğini söylediler.

17-year-old Grant Virgin was in a coma after a September car accident broke several bones and injured internal organs.
CNN’e konuşan Grant’in annesi beslenme uzmanı JJ, bunun üzerine doktorların çocuklarını kurtarmak için bir şey yapmayacaklarını düşünerek bu yönde kendilerinin harekete geçtiklerini ifade etti.

Çocuklarını Los Angeles Çocuk Hastanesi’ne (Children’s Hospital Los Angeles) kaldıran aile, çocuklarını kurtarmak için her yolu denemeye başladı.

Grant’s mother, JJ,  wouldn’t take doctors’ assessment of her son at face value. ‘They told us to let him go. ... It’s like, how dare you not fight for my son’s life?’
CNN’in haberine göre ailenin başvurduğu yöntemlerden biri de balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinden yararlanmaktı.

CNN’e konuşan Beyin Sağlığı Eğitimi ve Araştırması Enstitüsü’nün (Brain Health Education and Research Institute) kurucusu Dr. Michael Lewis, “Tuğladan bir duvarınız olsa ve hasar görse, onarım için tuğla kullanmak istemez misiniz? Yüksek dozlarda (omega- yağ asitleri) kullanarak, beyne kendi kendini onarması için dayanak sağlıyorsunuz” dedi.

Balık yağının etkilerine dair sınırlı sayıda araştırma yapılmış olsa da Grant’in doktorları, balık yağının beyindeki iltihabı durdurabileceğini düşündüklerini belirttiler.

Grant made progress after the car accident, learning how to function after several life-threatening injuries.
Tedavi sonrasında komadan çıkan Grant, kısa cümleler kurarak konuşmaya başladı. Grant’in ebeveynlerine bu arada beklemeye geçmeleri söylendi fakat aile tedaviye devam etmeyi tercih etti.

CNN’de belirtildiği üzere doktorların balık yağını vermelerinin birkaç gün sonrasında Grant, tam cümleler kurabilmeye başladı.

Grant suffered a fractured skull, clavicle, femurs and heels, as well as a  lacerated spleen and liver.
Kazanın üzerinden geçen birkaç ay sonrasında evine dönen Grant’in durumunun iyi olduğu belirtildi. Desert Sun’a göre Grant, her ne kadar konuşmakta halen zorlansa da gencin bedeni nerdeyse tamamen iyileşti. Grant’in babası John, gencin tam manasıyla iyileşmesinin iki ila beş yıl arası sürebileceğini belirtti.

Fakat ilk etaptaki teşhis göz önüne alındığı vakit, aile durumdan gayet memnun.

Grant şimdilerde hastanedeki diğer hastalara ilham kaynağı oldu. Kısa süre önce Grant, kaydettiği ilerlemeyi insanlara göstermek için hastaneyi ziyaret etti.

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: