DR. UĞUR CİLASUN’DAN “BİR HAFİFLEDİM Kİ SORMAYIN”

UGURUGUR
BİR HAFİFLEDİM Kİ SORMAYIN

Birkaç gündür omuzlarımdan bir yük kalkmış gibi. Kendimi bir hafif hissediyorum ki ancak o kadar olur. Nedenini biraz sonra anlatacağım.

Ben gençliğimde devletin özgürlüklerimi sık sık elinden aldığı bir insan olduğum için, bir tepki olarak olsa gerek, var olduğunu varsaydığım özgürlüklerimi kullanmaya pek meraklıyımdır. Örneğin sık sık, yurtiçine, yurtdışına seyahatlere çıkarım. Bir süre yerimde otursam bazı oturan yerlerimde kaşıntılar hissederim. “ İşte seyahat özgürlüğümü kullanma zamanım gelmiş” diye kendimi uçağa, trene, otobüse falan atarım.

“Düşünceyi ifade özgürlüğümü” kullanma merakım yüzünden yazılar yazar, konuşmalar yaparım. Sonunda “Adil yargılanma hakkıma” yol açsa da bu özgürlüğümden bir türlü vazgeçemiyorum.

Şimdi yeni bir şey öğrendim. Onun için yukarıda da söylediğim gibi pek bir hafifledim.

Meğer “günah işleme özgürlüğüm” de varmış. Öyle dindar bir kişi olmadığım için pek farkında değilim ama, sağolsun, AKP’li bir milletvekili TV’de açıkladı da ben de  O’ndan öğrendim. “Allah” diyor, bu milletvekili, “… herkese günah işleme özgürlüğü vermiştir. Bunun için büyük kulak dinlemelerinden öğrenilen, polis baskınında yakalanan günahlar, dünyevi alemde suç sayılmamalı. Bu ancak “günah” olabilir. Onun da hesabını ancak Allah sorabilir.”

Şu özgürlüğün güzelliğine bakın!

Bir Ramazan günü Temel köye yeni gelen hocaya gitmiş. “Hocaefendi, geçen gün öğleye doğru eve gittim. Hanım leğende çamaşır yıkıyordu. Affedersin, bacaklarını açık görünce nefsim uyandı. Cimada bulundum. Acaba orucum bozulmuş mudur?” diye sormuş. (Köye yeni geldiği için cemaat ile arasını iyi tutmaya çalışan hoca) “İmsaktan kısa bir süre geçtiği için bir şey olmaz, orucun bozulmaz” demiş.

Birkaç gün sonra tekrar hocaya gitmiş Temel. “Hocam, geçen iftara birkaç saat kala eve gittim. Hanım eğilmiş yerleri siliyordu. Nefsim uyandı. Cimada bulundum. Acaba orucum bozulmuş mudur?” diye sormuş. Hoca da “iftara çok az kalmış bir şey olmaz. Orucun bozulmuş sayılmaz” demiş.

Bayram günü Temel İdris’le karşılaşmış. İdris “Ramazanın nasıl geçti?” diye sorunca Temel “Vallahi tam şeyime göre bir Hoca buldum; onun için çok rahat geçti” demiş.

Şimdi bu sayın AKP milletvekili de beni çok rahatlattı. Gerçi şimdi evde oturan bir emekliyim. Elimin erebileceği günah işleme yerlerinden uzağım. Para pul işlerinden zaten hiç anlamam. Bu nedenle ”günah işleme yerlerim” pas tutmuş olabilir.

Ama olsun böyle bir özgürlüğüm olduğunun bilincine vardım ya, gerisi kolay. Ben de birgün nasıl olsa günah işlemenin bir yolunu bulurum.

Dinimizin kıymetini bilelim!

Yaşasın AKP!

DR. UĞUR CİLASUN

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: