“NIAGARA PEACE AND DIALOGUE AWARDS” İZLENİMLERİ

“NIAGARA PEACE AND DIALOGUE AWARDS” İZLENİMLERİ              
 
Başkan Dr. Kayaalp Büyükataman’ın önerisiyle, 2 Ekim, 2014 tarihinde, “Turkish Forum”‘u temsilen, “Niagara Foundation”ın düzenlediği “Niagara Peace and Dialogue Awards” törenine katılmak üzere eşim Dr.Nilüfer Sümer’le “Novi Sheraton” oteline geliyoruz. 
Karşılama masasında üzerinde adlarımız yazılı kartları yakamıza takıyoruz. Toplantı salonu henüz açılmamış. Giriş salonundaki kahve-kurabiye masalarının önünde oluşan, 20-30 kişilik “tanışma-kaynaşma” gurubunun içine katılıp bir köşede dikiliyoruz. Gelenler içinde tanıdık bir yüz göremiyoruz. Koyu renk takım elbiselerinin içine açık mavi renkte gömlekler giyen kravatlı ve çok kibar gençler misafirlerin arasında dolaşıyor, bize “hoş geldiniz” diyorlar.  Bunlardan biri, guruplar arasında dolanıp, resimler çekiyor.
Yanımıza çok güzel Türkçe konuşan ve göz aşinalığımız bulunan Bosna’lı bir genç geliyor. Kendisiyle “Nevruz” kutlamalarında Balkan ülkelerinin derneğinde tanıştığımızı hatırlatıyor. Hatta fakirin Nevruz ateşinin üzerinden atlarken düşüşümü hatırlatıp bizi bir kez daha mahçup ediyor.
Sormam üzerine, Niagara Foundation’la birlikte birçok çalışmaları olduğunu, Türkiye’ye defalarca Amerika’dan öğrenci ve öğretmen gurupları götürdüğünü, “hatta” bazı belediyelerle işbirliği yaptıklarını anlatıyor. Güzel Türkçe’sini ODTÜ’de mühendislik okumuş olmasıyla açıklıyor. Türkiye’de “bazı durumlar değiştiği için” bir yıldır bu işbirliklerinin durduğundan yakınıyor. Zekâsına, Türkçe’ye hakimiyetine ve kibarlığına hayran kalıyoruz.
Saat 19:00’da salona girip, bize ayrılan en ön sırada bir masaya oturuyoruz. Masalar sekizer kişilik fakat bizim masada bizden başka henüz iki kişi daha gelmiş. Bunlardan biri Lisa Levine adlı, Michigan State Üniversitesi’nde yabancılara İngilizce dersi veren Mûsevi bir eğitmen hanım. Diğeri ise benim sağıma oturan İbrahim Delen adlı, aynı üniversitenin “College of Education” bölümünden yeni doktora almış sakallı bir Türk genci. Diğer masalar da yavaş yavaş doluyor ; salonda 100-120 kişi kadar bulunduğunu tahmin ediyorum. Salonda sadece 2-3 türbanlı kadın görebiliyorum.
Ms. Levin’e buraya nasıl davet edildiğini soruyorum. Kendisini nasıl bulup davet ettiklerini bilmediğini, daha önce “Niagara Foundation” grubundan haberdar olmadığını söylüyor. Yabancılara ders verdiği için, öğrencilerinden birinin tavsiye etmiş olabileceğini söylüyor. 
İbrahim bey ise Niagara gurubunda arkadaşları olduğunu, gurubun çalışmalarında sıklıkla “yardımcı” olduğunu belirtiyor.
Program başlayınca biraz gecikmeyle, masamıza iki genç Türk mühendis daha katılıyor. Onlarla ancak program sonunda kısaca görüşebiliyoruz.
Sheraton hizmetlileri yemekleri getiriyor. Kesinlikle hormonlu ve de muhtemelen eceliyle ölmüş bir tavuk yanında, iri taneleri birbirine yapışmış bir lâpa/pilav ve hiç ateş görmemiş birkaç fasulye ve havuçtan oluşmuş sebzeler. Öte yanda, koyu çukulatalı pasta gerçekten çok güzel.
 
Program, Fethullah Gülen’in toplantıya gönderdiği özel yazısının okunması ile başlıyor. Sayın Gülen, sağlık nedenleriyle toplantıya gelemediği için üzgün olduğunu belirtiyor. Ardından, 15-20 dakikalık Niagara Foundation’ı tanıtan resimli, müzikli bir “slayd” sunumu izliyoruz.
Masamızın üzerindeki program gerçekten çok profosyenelce hazırlanmış ve birinci sınıf baskı ve resimleri içeriyor.
Kapak içindeki ilk sayfada M. Fethullah Gülen’in güzel bir resmi ve öz geçmişi yazılmış. Diğer sayfalarda ise ödül alacakların resimleri ve öz geçmişleri 1-2 sayfayı dolduracak şekilde özenle basılmış :
Programın sunucusu (“mistress of ceremonies”) Cynthia Canty ; Michigan Radio’nun “Stateside” adlı programının yapımcı ve sunucusu.
Ödül alanlar sırayla sahneye çıkıyorlar.
1. Dr. Douglas Kindschi ; “Kaufman Interfaith Institute” direktörü, matematik ve felsefe profesörü.
2.”Capuchin Soup Kitchen” adına Direktör ve “brother” (Katolik rahip) Jerry Smith
3.Michael P. Flanagan ; “State Superintendent, Michigan Department of Education”
4.David Crumm; “Founder and Director of ‘Read the Spirit’”, “journalist and publisher”
5. Tom Watkins ; “President & CEO, Detroit Wayne Mental Health Authority”
Ödül alanlar teker teker takdim ediliyor, kısa birer konuşma yapıyorlar ve her birine oldukça görkemli ve sporculara verilen cinsten modern birer heykelcik veriliyor. 
Ödül alanları ve Niagara Foundation’u alkışlıyoruz. Ayrıca oldukça gıpta ediyoruz. 
“Balyoz”dan hiç söz edilmiyor.
Dr. Timur Sumer

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: