MAYMUN VE KERTENKELE

FL TIMSAH
1Monkey-Monday-1Kertenkele ve maymun
Dertli maymun kardeş ağacın tepesinde rakı şişesini açmış, sofrasını fındık fıstık ile donatıp başlamış demlenmeye. Bitişik daldan geçmekte olan bir kertenkele ise maymuna pek imrenip, “Maymun kardeş derdin nedir ki içmektesin ?” demesiyle, maymundur, “Ahh kertiş kardeş, ben dertlenmeyeyim de kimler dertlensin. KAPADOKYA ormanından yeni geldim. Lakin tüm yâran şimdi uzak bir ormanda toplaşıp yıldönümlerini kutlayacaklar da ben, heyhat, gidemiyorum” deyip kertenkeleyi  sofrasına davet etmiş. 
Kertiş kardeş pek acımış maymuna. Oturup başlamışlar birlikte demlenip önce maymunun derdini, sonra da “Tüh lan.. bak seçim de böyle oldu.. lan n’olacak bizim ormanın halleri ?” konusunu tartışmaya. 
Bir büyük rakı devrilince, kertiş kardeş, “Ben varıp bir su içip de gelivereyim be maymun kardeş” deyip aşağı inmiş ve yakındaki nehire su içmeye gitmiş. Lâkin, sarhoşlukla nehire biraz fazla sarkınca da ‘cuup !’ diye suya düşüvermez mi ?… Allahtan, oradan geçen bir timsah hemen yetişip kertenkeleyi boğulmaktan kurtarıp kıyıya çıkarıvermiş. 
“Böyleyken böyle” demiş kertiş kardeş. “Maymunla kafayı çekiyorduk, hem susadım hem çişim geldi, şimdi beni merak eder”. 
“Ben gider ona haber veririm” demiş timsah kardeş. 
Ağacın altına yaklaşan timsah yukarı doğru bağırmış; “Heey..! maymun kardeş bakıver bir yol hele..! ” 
Daha lâfını bitirmeden, maymundur aşağıdaki timsahı görmesiyle hayretten uvulasını gurppadanak yutup “Vışş aneey !..o ne biçim su içmek lan kertiş kardeşim ?!  Maşallah partimize başkan olacak kadar büyümüşsün, dur hele gelip seni bir öpeyim” deyip aşağıya inmesiyle hain timsah, maymun kardeşi harppadanak ve dahi çiğnemeden yutuvermiş.
Kıssadan hisse : Saftirik maymun timsaha yem olur. 
Timur
 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: