“TAC” DÜNYALARIN GÜZELİ

  • Şubat 2, 2016
Dünyanın en güzel okulları listesine Türkiye’den bir okul da girdi!
Dünyanın en güzel okulları listesine Türkiye’den de bir okul girdi. Tarsus Amerikan Koleji, dünyanın en güzel 13 okulu arasında gösterildi.

Türkiye’nin en köklü okullarından Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) 137 yıllık tarihi kampüsü, dünyanın en güzel okulları listesine girdi.

Tech Insider: “Gündüz saatlerinde TAC-TSEV’in yeni kampüsü bir iş merkezi gibi görünmekte, akşam güneş battığında ise kampüsten sıcak turuncu bir parıltı yayılmaktadır”

Uluslararası bağımsız haber sitesi Tech Insider, dünya çapında yaptığı araştırma sonunda, Tarsus’taki Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus SEV İlköğretim Okulu’nu, ‘Dünyanın En Güzel 13 Okulu’ listesinde gösterdi.

Haber, bilgi, analiz, görüş ve yorumlara yer veren uluslararası bağımsız web sitesi http://www.techinsider.io; ‘Dünyanın En Güzel 13 Okulu’ başlıklı yaptığı araştırmayla; Avustralya’dan Nijerya’ya, Kamboçya’dan Danimarka’ya dünyanın dört bir yanındaki okulları süzgeçten geçirdi.

Dünyadaki binlerce okul arasında yapılan araştırmanın sonunda, Türkiye’den Tarsus Amerikan Koleji (TAC), etkileyici tarihi kampüsüyle listede yer aldı.

Business Insider adlı elektronik gazetenin bir kolu olan uluslararası web sitesi Tech Insider, ‘Dünyanın En Güzel 13 Okulu’ listesini ve favori okulları şöyle sıraladı:

1- Nijerya (Lagos)
2- Avusturalya (Melbourne)
3- Türkiye (Tarsus)
4- Avustralya (Niddrie)
5- İsveç (Kungsbacka)
6- Tayland (Bangkok)
7- Kamboçya
8- Singapur
9- Çin
10- Danimarka (Kopenhag)
11/12- Japonya (Tokyo’dan iki okul)
13- Rusya

Araştırma ile ilgili Tech Insider sitesinde şu açıklama yapıldı: 

“Öğrenme; uyarıcı, canlandırıcı ve ilgi çekici bir deneyimdir. Okulların da aynı şekilde etkileyici olması gerekmez mi? Avustralya’dan Nijerya’ya, Kamboçya’dan Danimarka’ya dünyanın her yerinde güzel okullar bulunabilir. Bazıları çocuklara teknolojinin inceliklerini öğretirken, bazıları da bu deneyimden yoksun kalan maddi durumu yetersiz çocuklara ilk kez eğitim verirler.”

En güzel okullar listesinde, Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ve Tarsus SEV İlköğretim Okulu’na (TSEV) yer veren Tech Insider, neden Tarsus’u seçtiğini ise; 

“Gündüz saatlerinde TAC-TSEV’in yeni kampüsü bir iş merkezi gibi görünmekte, akşam güneş battığında ise kampüsten sıcak turuncu bir parıltı yayılmaktadır” ifadeleriyle açıkladı.

Tarsus Amerikan Koleji ile Tarsus SEV İlköğretim Okulu’nun bulunduğu kampüs, geçmişi ve geleceği bir arada harmanlıyor. TAC’nin neredeyse bir buçuk asırlık geçmişe sahip kampüsünün karşısında kurulan Tarsus SEV’in yeni ve modern binası, altı büyük mimari ödül aldı. Yaklaşık 30 bin metrekarelik kampüste yer alan binada; TAC’nin yatakhanesi, iki okulun ortak kullandığı oditoryum, yemekhane ve kapalı spor salonu yer alıyor. İlköğretim okulunun binasında; anaokulundan dördüncü sınıfa kadar olan ilköğretim öğrencileri eğitim alırken, aynı kampüste bulunan diğer bina ise TAC’nin yatılı okuyan lise öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.

Haberin yer aldığı linke http://www.techinsider.io/most-beautiful-schools-in-the-world-2016-1 adresinden ulaşılabilir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: