KEMİK SUYU (KÖTÜ TIP)

KÖTÜ TIP

Kemik suyunun yararları ve yapılışı :

KEMIK

Kemik suyu biz Türklerin kültüründe her zaman yeri olan, ‘ölüyü bile diriltir’ şeklinde bir atasözüne dahi konu olmuş bir içecek… Bazı gıdaları zamanla unuttuğumuz bir gerçek, kemik suyu da eskiden belki de her evde kaynayan, çorbaya, pilava hep eklenen ama bulyonlar çıkınca, evde yemek yapma azalınca unutulan lezzetlerden biri olmuş durumda… Ancak dünyada kemik suyu hakettiği önemini geri kazanmaya çoktan başladı. Paleo beslenmenin doğduğu Amerika’da aynı Starbucks’in kahve sattığı gibi kemik suyu satan kafeler var, marketler hazır paketlenmiş kemik suyu dolu, evlere kemik suyu servisi yapan firmalar, kemik suyunu beslenmenin baş köşesine oturtan beslenme uzmanları, botox uygulaması sonrasında kemik suyu takviyesi tavsiye eden plastik cerrahlar, ellerinde kemik suyu ile fotoğrafı çekilen Hollywood yıldızları… Kısaca kemik suyu modasını da diğer herşeyi olduğu gibi geç takip ediyoruz (dünyada 1990larda, bizde ise 2000li yıllarda moda olan UGG’lar gibi)… Ancak bu moda geçmeyecek gibi görünüyor çünkü kemik suyu çoook eskiden beri sağlığın anahtarı…

Peki kemik suyunun yararları kısaca neler?

Öncelikle bir besin size yararlıysa hücre bazında sizi iyileştirdiği içindir, bu sebeple birşey bir yerinize iyi geliyorsa her yerinize de iyi geliyor demek… Fakat bazı besinler vücudunuzda bazı yerlerinize daha spesifik olarak yarıyor, kefirin bağırsak sağlığında öne çıkması gibi, ancak bağırsağınızın en büyük ve beyinle beraber en önemli organınız olduğunu, bütün organ ve sistemlerinizin bağırsağınızla birebir bağlantılı olduğunu düşünürsez her yeriniz kefirden faydalanıyor. Kemik suyunu da aynı mantıkla düşünün, aşağıda sayılı yararı var, keşfedilmemiş ya da bahsedilmeyen neler olduğunu düşünmek heyecan verici…
1. İlginizi çekmek için hemen belki de diğer yararları yanında en anlamsız ama kadınlar için çok önemli bir yararı kemik suyunun kolajen yapısının selülitlere çok iyi gelmesi!

2. Geçirgen bağırsak sendromunuzu iyileştirmek için çok yararlı. Bağırsak duvarınızdaki delikleri kemik suyu içeriğindeki kolajen ile onarabilir, böylece onlarca otoımmun rahatsızlık, depresyon, kanser, diyabet gibi sayısız hastalığı hem tedavi edip hem de kendinizi bu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

3. İçeriğindeki glycine, proline, and arginine isimli aminoasitler antienflamatuar özelliktedir ki enflamasyon neredeyse bütün hastalıkların ana sebeplerinden kabul ediliyor. Özellikle argının’ın sepsis tedavisinde yararlı olduğu kanıtlandı.

4. Cildi gençleştirmeyi vadeden bütün kremlerin içerisinde bulunan kolajen kemik suyunun etken maddelerinden. Yani yüzünüze sürdüğünüz yüzlerce liralık kremin faydasınının daha fazlasını içeriden cildinize, tırnaklarınıza, saçlarınıza gönderebilirsiniz, geçliğinizi içeriden besleyebilirsiniz.

5. İçeriğindeki mineraller sayesinde bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Hasta olduğunuzda akla ilk kemik ya da tavuk suyuna çorba gelmesi boşuna değil, kemik suyu hastalıkları iyileştirme ve önlemede birebir. Harvard üniversitesi’nde yapılan bir çalışma kemik suyu içen otoımmun rahatsızlığa sahip kişilerin semptomlarında rahatlama yaşadığı, bazılarının hastalıklarının tamamen gerilediğini gösteriyor.

6. İçeriğindeki arginine bağışıklığı ve yara iyileşmesini, büyüme hormonu salgılanmasını, karaciğer hücre yenilenmesini ve erkeklerde sperm oluşumunu destekliyor.

7. İçeriğindeki glycine kaş yıkımını engelliyor, safra tuzu ve glutatyon üretimini destekliyor, detoksifikasyona katı sağlayan bir antioksidan görevi görüyor ve uykuyu iyileştiren bir nörotransmitter olarak çalışıyor, hafızayı güçlendiriyor.

8. İçeriğindeki proline cildi dolduruyor, selülitleri azaltıyor, bağırsak deliklerini kapatıyor.

9. İçeriğindeki glutamın bağırsağı koruyor, ince bağırsak hücrelerine metabolik yakıt sağlıyor, metabolizma ve kaş yapımına yarıyor.

10. İçeriğindeki gelatın bağırsaklardaki probiyotik sağlığını destekliyor.

11. Midedeki asit refluyu tedavi ediyor.

12. Vücudun asit tamponlamasında kullandığı kalsıyum ve magnezyumu bol miktarda içeriyor.

13. Kemik suyu içerisindeki glucoşamine eklem sağlığınız için son derece faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki chondroitin sülfate maddesinin osteoartrit’i engellediği kanıtlandı.

14. Kaynattığınız kemiklerden suya sızan fosfor, kalsıyum ve magnezyum sizin kemiklerinizi güçlendirmek için en gerekli mineraller arasnda yer alıyor…

15. Kemik suyunu düzenli içen herkesin hemfikir olduğu iki şey enerji verdiği ve uzun süre tok tuttuğu ki kilo vermek ya da enerji seviyesini yükseltmek isteyen herkesin kullanması için mükemmel bir içecek…

Defalarca sorulduğu için kemik suyunu nasıl yaptığımı birkez de burada anlatmak istedim:
Öncelikle kasaptan köyün ve danadan ilikli kemik ve eklem uçları satın alıyorum. Eve gelip kemikleri yıkayıp yavaş pişiriciye (isteyen büyük bir çelik tencere kullanabilir) koyuyorum. İçine istediğim kadar soğan, sarımsak, havuç ve zencefil dilimliyor ve toz karabiber ve zerdecal ekliyorum, acı istersem kurutulmuş biber koyuyorum. Kemiklerdeki minerallerin suya geçmesini sağlamak için iki kaşık sirke ekliyorum. En son içme suyu ekleyip tencerenin ağzını kapatıp makinenin altını yüksek ayarda açıyorum (tencere kullananlar için yüksek ısı) şu işinip da kaynamaya başlayacakken (ancak kaynamasına izin vermiyorum) kısık ayara düşürüyorum (tencere kullananlar için en kısık ateş) ve bu şekilde 10-12 saat arası pişiriyorum. Önemli nokta kemik suyundaki kolajen yapının bozulmaması için asla fokur fokur kaynama olmamalı, sadece kenarlardan minik baloncuklar çıkması yeterli… Ayrıca ne kadar uzun pişerse o kadar yararlı bir kemik suyunuz olur, asla erkenden pisti sanıp altını kapatmayın. Pistikten sonra suzup, soğutup cam kapta buzdolabına kaldırıyorum. Ertesi gün dolaptan çıkarıp üzerinde oluşmuş yağı alıp atıyorum (ya da omlet gibi çok yüksek ateşte pişmeyen şeylerde kullanmak için ayırıyorum) ve altta kalan jelleşmiş kemik suyu sıfasını sunmaya hazır. Buzdolabında 4 gün, buzlukta 3 ay bekliyor (ben hiç görmüyorum o kadar zaman geçtiğini tabi, bizde çok tüketiliyor)… Ben hergün sabahları ısıtıp 200-250 ml bardakta içiyorum, yararlı olması için sık tüketilmesi lazım. İsteyen çorba ya da pilav da yapabilir ama ben kıyamam, direkt içmeye bayılıyorum.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: