DOMUZ GRİBİ VE GÖK TAŞLARI

 

Akşam karanlığı çökünce güney semalarında sevgili Jüpiterimizi izlemek pek şifalı olup her derde devadır.
Her Allahın gecesi, Jüpiter’imiz (Bercis), gece ilerledikçe güney-doğudan güneye, daha sonra da güney-batıya doğru ilerlerken, göğümüzün sol kenarından (güney-doğu) “avcı” yıldız kümesi (Orion) yavaş yavaş yükselip, Jüpiter’imizi arkasından kovalamaya başlamaktadır. Bu macera bir ay kadar daha her gece sürecektir haberiniz ola.
Avcı’mizin, şemasını ve gök bakıcının tepesine tünetilmiş resim çekiciyle görüntülediğimiz resimlerini hizmetinize sunuyorum, güle güle kullanın.

“Ey sözlerin aslın bilen,gel de, bu söz nerden gelir
Söz aslını anlamayan, sanır bu söz benden gelir”
Yunus Emre

Tilki kardeş, kümese bekçi arandığını duyar duymaz, bir telaş başını vurmuş, yetkili uzmanlar dahi, tilki kardeşimizi ziyadesiyle beğenip, derhal ise almaya karar vermişler idi.
Uzmanlar mahçupluk ile ,”Amanın tilki kardeş, zatınıza sormaya utanırız ama, kaç para ücret istersin ?” diye sorduklarında, tilkidir, katılıp yerlerde yuvarlanırken, “Valla ben gülmekten söyliyemiyorum, artık siz ne münasip görürseniz…” diyesi var.

“Fark etmeyen insan, ne demek olduğun eyvaah
Hayvan gelmiştir, yine hayvan gidecektir”
KanI Ebubekir TokadI

“Valla ben domuz gribi aşısı neyim olmayacağım..haliyle, ailemizde de hiç kimse domuz gribi aşısı olabilemez” demesiyle, “Aman efendim, siz ki en başımızın en çok bakanısınız…ve dahi ülkemize yüzlerce milyon dolarlık aşı aldınız..ne olacak bunca para ?” diye sorduklarında, en başımız cevaba ayaz edip, “Ne mi olacak ?.. valla ben gülmekten söyliyemiyorum, o kadarını da siz tahmin ediverin”, diye eyitmiş idi.

“Âşksızlara verme öğüt,
Öğüdünden alır değil.
Âşksız âdem hayvan olur,
Hayvan öğüt bilir değil.”
Yunus Emre

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, 17 Kasım gecesinin sonu ve 18 gününün başlangıcında sevgili dünyamız “Leonid” nam toz toprağın içine saate 100,000 km hızla girdiyse de, Leonid gök taşı yağmuru bu yıl geçtiğimiz yıllar kadar görkemli olmamıştır.
Arkadaşımız Kevin, atmosferde yanan bir gök taşını görüntülemek muradıyla, resim çekicisini Aslan burucuna yöneltmiş ve ‘kendi çeker’ ayarı ile objektifini otuzar saniye açık tutarak gökyüzünü tam 400 kez görüntülemiş (30X400=12.000 saniye) lakin, heyhat, bir tane bile göktaşı görüntülüyememiştir.
Resim çekicisi, manyak gibi kendi kendine çalışadursun, Kevin, bu arada gökbakıcısı ile M33 gökadaşını görüntülüyormuş ki..amanıın, bir de ne görsün; gök adasının yanında atmosfere giren bir gök taşını da rastlantıyla görüntülememiş mi ?
Şaştım da kaldım billa. Bu görüntüyü de sevabımıza yazımıza ekliyoruz ki siz dahi şaşıp kalın bu raslantıya.
“Aşkım galip geldi yüreğim harlar
Aşık olan ar-ı namusu neyler
Behey Yunus sana söyleme derler
Ya ben öleyim mi söylemeyince.”
Yunus Emre

Gözleriniz hep yükseklerde olsun.
Timur Sümer

M33 MeteorAvci M42AvciAvcinin semasi

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: