TEMEL VE GEZEGENLER

earth2_cassini_bighyperion2_cassiniMars Saturn RegulusMars Tony2saturntitan_cassiniSevgili arkadaşlar be..:

Ani midir Kars mıdır ?
Kültür müdür hars mıdır ?
Gökyüzünde gördüğün ?
Merih midir Mars mıdır ?

(Ani=Kars yakınlarında eski bir Ermeni şehri)

Bu gece saat 22:00 sularında gül cemaliniz kıbleye dönük olduğu takdirde, namaz bitiren mu’min misali serinizi (başınızı) evvela sağ cenaha (Batı) çevirdiğinizde, sağ omuzunuz üzerinden, Mars (Merih), Satürn (Zuhal) ve de Aslan burcunun en pırıl yıldızı Regülüs’ü görürsünüz de hayretinizden cemaatte ısırılmadık parmak kalabilemez .
Akabinde, derhal “esselamün aleyküm ve Rahmetullah” diyerekten, güzel başınızı sol omuz üzerinden güney-doğu cenahina çevirdiğinizde ise Jüpiter gezegenimizin ufuktan yükselmekte olduğunu görmenizle dahi, dideleriniz falcı taşı misali açılıp kendinizden geçmiş meczup bir hayret ve “trans” içine gark olur, maazallah uvulanızı (küçük dilinizi) gurppadanak yutarsınız da haberiniz bilem olabilemez. Ve dahi kabebeci hekimlerimize iş çıkarırsınız ki bizden uyarması.
Gecenin devamında ise, sevgili Jüpiter’imiz göğümüzde yavaş yavaş ve de yiğitçe yükselecek, saat 01:30 sularında güney semaında tepelere çıkıp biz fanileri yukarıdan temaşa edecek, akabinde ise yavaş yavaş alçalıp sabah ezanını dinledikten sonra, güney-batı ufkunun altında kaybolacaktır.
Ekimizde, hayır duanız almak muradıyla, batı yönünde göreceklerinizin şeması, uzay görüntü (astrophotography) hocam Tony Licata’nın Mars görüntüsü, ve Cassini uzay robotunun göndermiş olduğu Satürn ve gezegenlerinin birkaç suretini göndermekteyiz .

Temel’dir torunu Dursun’u yamacına oturtmuş, askerlik öykülerini nakletmekte. ., “Ula oğlum Tursun… ha pu cavir düşmanın elliden fazla esakiri (askerleri) pizum on uşak kalmış bölüğümüzü sarıvermesiyle bu alçaklar tüfenklerimizi elimizden almışlar , komutanları ise, “ula uşaklar, ya hepinizu geberteceğüz, ya da indirin lan donları..süracukta hepinuzun ırzına geçeceğüz.. ” diye bağırmasıyla. ..”
Dursun torun gayetle meraklı olmakla derhal söz kesup, “Uyy dedecuğum..peki ne halt ettinuz daa..?” deyu sordukta, Temel’dir az bir düşünmeyle, cevaba ayaz etmiş idi, “Uy be toruncuğum, hepimizu oracıkta şehit ettüler daa…”
Gözleriniz hep yükseklerde olsun.
Hakir-i pür taksir,
Timur

tethys3_cassini-3

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: