DR. PINAR ATAKENT’TEN DR. AYTEN YAKUT’UN EMEKLİLİĞİ

Aytenuntitled1

Sevgili arkadaşım can dostum Prof Dr. Ayten Yakut 21 Kasım 2013 tarihinde sessiz ve sakin bir şekilde emekli oldu. Ayten’in emekliliğinde yanında olup,can arkadaşım için kısa bir konuşma yapmayı planladığımdan son günlerde kendisini sıklıkla arayıp ,emeklilik töreni ile ilgili ayrıntıları öğrenmek istiyordum.Sonunda ayrıntılı bir kutlama yerine küçük ve bilimsel içerikli bir tören istediğini öğrendiğimde üzülmedim ve hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur…Ben can dostum için güzel anıları ,arkadaşlığımızı,dostluğumuzu Ayten’in insanlık yönünü irdeleyen bir konuşma yapmayı planlıyordum…Sonunda Ayten’in sakin,mütevazı ve bilimsel kişiliğine uygun sade abartmasız bir tören istemesini saygıyla karşıladım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim..

Ayten’le dostluğumuz Hacettepe Tıp Fakültesi faz 1 de başladı.Onun sakin uyumlu en önemlisi içtenliği arkadaşlığımızın dostluğumuzun temelini oluşturdu.Tıp Fakültesinin ilk yıllarında başlayan yakın dostluğumuz her yıl biraz daha güçlenerek günümüze kadar devam etdı.Ben yaşam yeri olarak NewYork, Ayten ise Eskişehir’i seçti.Yaşam yerlerimiz arasındaki ciddi uzaklık ve yaşam koşullarımızdaki farklılığa rağmen iletişimiz ve yakınlığımız devam etti.Tüm hüzünlü ve sevinçli günlerimde aradığım ilk kişi hep sevgili arkadaşım AYTEN oldu..
Biraraya geldiğimizde eski günleri hatırlayıp yeniden yaşadık. Halk Sağlığı stajını yapdiğimiz Ortabereket Sağlık Ocağı ,oradaki yaşamımız,bölge halkı ve ocak personeli ile olan ilişkilerimiz güncelliğinden hiç kaybetmedi hep sevgi ve özlemle anımsadık..İnşası yeni biten rutubetli ocak binası,çakar almaz odun soba ve Ortabereket’in kemiklerimize işleyen soğuğu…Ayten in sağlık memurunun köpeği tarafından esir alınıp, köpekten binbir özür dileyerek kurtuluşu bizi her zaman güldürdü ve o güzel günleri gençliğimizi anımsattı.

Sevgili arkadaşım bir yıl benim çalıştığım hastaneye bağlı Lamm Inst de Çocuk Nörolojisi Fellow’luğu yaptı.Orada da kişiliği,terbiyesi,davranışları ve bilgisi ile başta Dr.Lamm olmak üzere tüm çalışanların saygı ve beğenisini kazandı.Fellowluğunun sonunda Dr. Lamm’ın Ayten hakkında yaptığı konuşmayı kayda almadığım için kendimi her zaman suçlarım.O konuşmadan sonra orada bulunanlar yalnızca Dr. Yakut değil böyle bir arkadaşa sahip olduğum için beni de kutladılar..Ayten le New york da çok güzel günler geçirdik.Sevgili Yücel arkadaşlığımızın başından beri gurubumuzun bir parçası ve Ayten’in hem yakın bir arkadaşı hem de kardeşi oldu.Kızımız Pelin Ayten teyzesini gerçek bir teyze olarak tanıdı ve o nu çok sevdi. Ayten Türkiye’ye döndükden sonra ailece onun eksikliğini, sevgisini çok hissettik ve onu çok özledik..

Son konuşmamda sevgili arkadaşım emekli olmasına rağmen bilimsel çalışmalarına devam edeceğini bildirdi.Diğer bir güzel haber de eğitim vermeye devam edeceğiydi..

Sevgili Ayten bundan sonraki yaşamında sana sağlık,mutluluk ve başarılar diliyorum.Umarım fazlasıyla hak ettiğin mutluluğu bulursun ve gönlünce bir emeklilik yaşamın olur. Bizim yönümüzdense Ayten her zaman bizlerin sevgilli arkadaşı can dostu, bizim eski değil hiçbir zaman eskimeyecek kardeşimiz ve yol arkadaşımızdır.
Sevgili arkadaşımız uzun yaşa,iyi yaşa ve tüm güzellikler seninle olsun..

Pınar

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: