GÜNEŞ TUTULMASI

“Resmi gaste”den :

TÜBİTAK Cuma Günü Yaşanacak Güneş Tutulması Öncesi Vatandaşları Uyardı: “Bir Cisim Yaklaşıyor…”

TÜBİTAK Cuma Günü Yaşanacak Güneş Tutulması Öncesi Vatandaşları Uyardı: "Bir Cisim Yaklaşıyor..."

Dünya, 20 Mart Cuma günü gerçekleşmesi beklenen tam güneş tutulmasına kilitlenmişken konuya kayıtsız kalamayan TÜBİTAK, yaşanacak gök olayıyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Konuyu internet sitesinden paylaştığı “Bir cisim yaklaşıyor” başlıklı haberle duyuran TÜBİTAK, açıklamanın devamında “Yaklaşan cismin Ay olabileceği yönünde şüpheler edindiklerini ve Güneş tutulmasına büyük ihtimalle Ay’ın sebep olacağını duyurdu. Öte yandan en son, göktaşı diye tespit ettiği cismin halis Oltu taşı çıkmasıyla kabuğuna çekilen Türk Uzay Ajansı ise konuyla ilgili beyanda bulunmaktan kaçındı.

 “Şüphelerimizde haklı çıktık”

 www.tubitak.gov.tr‘de yayınlanan haberin detaylarını kamuoyuyla paylaşmak üzere Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdürü Prof. Dr. Osman Yuşar birlikte basın toplantısı düzenlediler. İlk olarak mikrofona uzanan Yuşar, güneş tutulmaları ile ilgilenen bir uzmanları olmadığını,ancak en kısa zamanda bu sorunu konuya hâkim, en az imam hatip mezunu birisinin atanmasıyla çözeceklerinin müjdesini verdi. Sözlerine “Birkaç gün önce Dünya’nın etrafında dönen bir cisim tespit ettik. Araştırmalarımızın derinleştirilmesiyle birlikte bu cismin Ay olduğundan emin olduk. Güneş ve Ay’ın hareketlerindeki gariplikleri son derece doğru yorumlayarak 20 Mart Cuma günü yaşanacak tam bir güneş tutulması saptadık” sözleriyle devam etti. Yuşar TÜBİTAK olarak bu gök olayını başından beri doğru yorumlamış olmalarının kıvancı içerisinde olduklarını hatırlattı.

 “Oturun oturduğunuz yerde”

Vatandaşların tutulmayla ilgili merak ettiği birkaç soruya da açıklık getiren Yuşar, tutulmanın Türkiye’den izlenebileceğini, ancak çıplak gözle izleyenlerin büyük ihtimalle kör olacağını ifade ederken “ Tutulma 11.09’da gölge konisinin güney kenarından başlayacak, saat 11.12’de de merkezi tutulma gerçekleşecek. Hadi bakalım, Allah utandırmasın” temennisinde bulunduktan sonra, tutulmayı izlemek isteyen vatandaşların böyle şeylere heves etmemeleri gerektiğini hatırlatarak, illa da izlemek istiyorlarsa; buyursun bizim mekana gelsinler, onu da yapamıyorlarsa  röntgen filmi ya da isli cam filan bulup evlerinden izlesinler tavsiyesinde bulundu.

“Damızlık hayvanlara dikkat”

Yuşar’ın ardından hayvanat bahçesi müdürüyken şok atamayla birdenbire TÜBİTAK’a bağlı Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcılığı’na getirilen Seyfi Mecal, mikrofona geçti. Daha önce hayvanat bahçesinde müdürlük yaptığı için tutulmanın fizyolojik etkileri hakkında konuya hâkim olduğu gözlenen Mecal, “Ben eskiden hayvanat bahçesini yönetirken bu tarz tutulmalardan çok gördüm. Hatta birkaç antilop ve bir sürü sığır gözümün önünde telef oldu. Keçi ve camışlarımızda obsesif-kompülsif davranış bozuklukları gelişti. Özellikle evcil hayvanların ısı kaybı yaşadığına tanık oldum” diyerek tüm çiftçi ve hayvanseverleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

Yılın en önemli gök olayı hakkında TÜBİTAK dışında birçok kurum ve kişi, fikirlerini belirtti Öne çıkanlar ise şöyle;

 

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü: “Güneş tutulması sonrası soğuyan hava üşümenize neden olabilir, tutulmadan dolayı herhangi bir kar yağışı beklemiyoruz.”

Astrolog Rezzan Kiraz: “Toplu ve bireysel ölümler yaşanabilir, bu sebeple yalnız kalmamaya, birileriyle aynı yerde olmamaya özen gösterin.”

Diyanet İşleri Başkanlığı: “Tutulma esnasında ay, hilal görünümlü olacaktır. Bu hilal sadece bizim mukaddes topraklarımızdan görülebilecek. Garb ise ayı tam bir yuvarlak olarak görecektir. Bunun altındaki ulvi mesaj, açık ve nettir. Osmanlı’nın yeniden hüküm süreci tarih yakındır.”

Türkiye Futbol Federasyonu: “Yaşanacak olaylar sebebiyle Beşiktaş’a 3 maç saha kapama cezası gelebilir.”

Suudi İmam: “Güneş tutulmuyor, tutulsa duramayız.”

Vali Vasip Şahin: “Tutulursa okulları tatil edebiliriz…”

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: