YANDANGEÇ AMELİYATIM

Sevgili yâran :
Bildiğiniz üzere, 5 Ağustos 2015’de bu fakirin dört adet yürek damarına, benim “yandangeç” dediğim, güzel Türkçemiz’de ise “baypes” denilen ameliyatı yaptılar.
Ameliyatı yapan en baş usta,  Cleveland sancağının yürek kliniğinde eyleşen Dr. Eric Roselli nâm bir yiğit idi.
Bizim mahdûm Baran dahî Cleveland’daki Case Western üniversitesinde hekimlik tahsîl etmiş olduğundan, ve de az çok aynı yaşlarda olduklarından, ortak tanışları vâr imiş ve Dr. Roselli’yi de onlar tavsiye etmişler. Nitekim bunlar (Baran ve Eric) ilk tanıştıklarında derhal ensede tokat oldular, ve huzûrumuzda anlamadığımız bir lisân ile muhabbet ettiler.
Ameliyat ve sonrası kızım Zeynep ve eşim Nilüfer sağ olsunlar yanımızdan katiyyen ayrılmayıp fakiri öyle bir nazlandırdılar ve şımarttılar ki, insanın yeniden ameliyat olası geliyor. Onlarsız ne halt ederdim bilemiyorum. Nilüfer sağ olsun hâlâ bu fakire titizlikle bakmakta,  Zeynep ve Baran, ve dahi torunlar her gün telli fonla arayıp hatırımızı sormaktalar ki tadına doyum olmuyor. (Bak aşağıdaki resimler)
Bu arada, özellikle Türkiyemiz cenahından bu yana doğru hakkımızda birçok dua ve benzeri iyi dileklerin gönderilmiş olduğunu da çok iyi bilmekteyiz. Bu dilekleri bu yana üfleyen herkeslere teşekkürlerimi sunarım.
Yalnız Dr. Roselli’ye değil, tüm yardımcılarına, özellikle anastezi doktorlarına, tüm yürek teknisyen ve hemşirelerine, hatta yerleri temizleyen kardeşlere ve Cleveland Clinic’i insanlığa armağan eden iyi insanlara huzûrunuzda minnetlerimi sunarım. Elleri dert görmesin sağ olsun var olsunlar ya da nûr içinde yatsınlar. 
Lâkin, bilesiniz ki yürek dağlayan bu “yandangeç” ameliyesi de meğerse öyle dışarıdan göründüğü kadar keyifli bir iş değilmiş . Doğrusu pek eğlendiğimi söyliyemem.
Damdan yeni düşmüş biri olarak, tüm sevdiklerime önerilerim şunlardır :
Genetik yatkınlığa yapacak bir şey yok ; lakin bu belâ, sizin de bildiğiniz, hayat şeklini değiştirmeyle epeyce önlenebilir.
1. Cıgara ya da duman çıkaran tüm muzurâttan kurtulun.
2. Kilo kaybetmeyi çok ciddi bir iş edinin.
3. Hayvanî yağlar yemeyin, çok yemek yemeyin.
4. Her gün spor yapın.
5. Çevrenizi elinizden geldigince sevdiğiniz insanlarla zenginleştirin. 
6. Elinizden geldiğince gülün iyi vakitler geçirin.
 
Bir kucaklandiniz ki o kadar olur. Kalın sağlıcakla.
Timur Sümer

(Aşağıdaki görüntüler :
Hastane odamız ve refâkatçımız Nilüfer, eve çıktıktan hemen sonra ben, hastane odamızdan görünen manzaralar ve fakiri esirgeyen ve bağışlayan kızım Zeynep, eşim Nilüfer ve oğlum Baran.)

IMG_2458 IMG_2464
IMG_2447IMG_2455IMG_2450

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: