BİRNUR’DAN “ABİMİN DOĞUM GÜNÜ”

OYA TIMUR  Abim Timur Sumer, sofrada babamın görüş sahasının uzağında bir yere konuşlanmıştı. Tam karşısında oturan kardeşi Oya, besbelli kendisinden ziyadesi ile rahatsızdı. Zaten abimin de tek ülküsü Oya’yı sinir hastası etmek, yükselmek ve ileri gitmekti. Bu ikisi hiç konuşmadan, sadece ağız, burun, kaş ve gözlerini kullanarak birbirlerinin asabını bozabilmekteydiler. Allah vergisi bu yetenekleri sayesinde babamın bulunduğu meclislerde sessiz sedasız meydan muharebesi yapabilmekteydiler. 

   Kardeşlerinden Şule ise, yorgun argın oturduğu sofrada pilav tabağının üzerine yatıp uyuyakalmıştı. Bu şahıs gün boyu Tarsus diyarının bahçelerinde bağlarında, ağaçlarında dallarında dolaşmaktan helak olur, bir iki kaşık yemek yedikten sonra sofrada istirahata çekilirdi. 

   Annemin ağzımın içine tıkıştırarak servis ettiği yemeğimi toplam beş adet dişimle kemirerekten masadaki rezaletleri seyretmekte ve babamın sabrının taşacağı anı heyecanla beklemekteydim. Mama sandalyesi denilen teknoloji harikası henüz icat edilmemişti. Bu nedenle sandalye üzerine konulan iki adet yastığın üzerinde tünemekte ve arada sırada dengeyi sağlayamayıp masanın altına düşmekte idim. Elime geçirdiğim yağlı bir kaşıkla kafamı kaşıyaraktan derin düşüncelere daldım. Yemek masasında cereyan eden bu hadiseleri hafızama iyice nakşetmeliydim. Olanı biteni unutmayıp, şu 13 yaşındaki abimin, 14 ve 8 yaşlarındaki ablalarımın çoluğunu çocuğunu icabında bilgilendirmeliydim. Bununla da yetinmeyip, Mahşerin Üç Atlısı diye adlandırdığım bu üçlünün vaziyetlerini, elli üç yıl sonra 2013 de filan yedi cihana ilan etmeliydim.

    Hah işte beklediğim an gelmiş, geçen hafta böbrek taşı düşüren babamızın sabır taşı da nihayet çatlamıştı. Ak Tolgalı Beylerbeyi misali haykırdı ve dahi kükredi:

  • 5 kere 8?

   Bu korkunç soru masanın ortalık yerine kâbus gibi çökmüş, Mahşerin Üç Atlısının üçünün de beti benzi atmıştı ki, oh olsundu. Pilavının üzerinde uyuyan Şule bile korkuyla yerinden sıçramış, abimin masanın altından Oya’yı dürtükleyen ayağı olduğu yerde donup kalmıştı. Masada esen buz gibi hava, toprak güvecin içinde ana yüreği misali sıcaklığını muhafaza eden türlüyü bile soğutmuştu.

    Aklım yok ise de allaha şükür her konuda fikrim vardı. Yuh olsundu ki koskocaman babamız da kerrat cetvelini bilmiyor ve her sofrada sorarak öğrenmek istiyordu. Bunlardan sağlıklı ve düzgün bir cevap alamayınca da haliyle öfkelenip tekrar tekrar soruyordu. Konuşmayı bilmediğimden bu değerli görüş açılarımı içimde tutmak zorunda idim. Bu ne idi yahu? Her akşam yedi kere sekiz, altı kere dokuz, dört kere bilmem kaç? Doğru cevabı bilen de yoktu. Bu kerrat cetveli soruları, sadece masadaki asayişin berkemal olmasına yarıyordu. Aslan babacığım tekrar kükredi:

-Çabuk söyleyin eşşek sıpaları 5 kere 8?

Mahşerin Üç Atlısı bütün parmaklarını seferber etmiş, hesap yapmaktaydı. Bu hesaba parmak mı yeterdi yahu? Buldukları saçma sapan neticeleri ortalığa saçmaya başladılar.

-42

-Yok yok 42 değil 46.

-Ay pardon şimdi söyleyeceğim babacığım galiba 44.

-Dilimin ucunda, 52 olmasın sakın?

    Of be, içim daralmıştı. Sofradaki çarpım tablosu telaşına daha fazla dayanamayıp, yine masanın altına düşmüştüm. Hazır oraya kadar düşmüşken, yere dökülmüş pilav tanelerini de yiyip tekrar yukarıya tırmandım. Yemeği fazla kaçırmış, hazımsızlık çekmekteydim. Kafamı kaşımakta kullandığım kirli kaşığa uzanmak üzere yastıkların üstüne çıktığımda midemden ağzıma gelen ses ortalıkta çınladı:

-Gork !

 Gork mu demiştim kırk mı demiştim pek belli değildi. Babam kırk dediğimi farz ederekten takdirlerini belirtti:

-Görün işte parmak kadar kardeşinizin bile beş kere sekizden haberi var. Hepinize yazıklar olsun.

    Sevgili ağabeyciğim, doğum gününü kutlarım. 

                                                          Birnur

TİMUR ABİM VE ŞULE ABLAM
şule

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: