KIZILAY KIRAATHANESİ

mim ali timur
                                                   Mim Ali & Timur
Sevgili yâran :
“Kızılay Bilârdo, Bezik, Briç kıraathanesine” gitmek için bulvar tarafından Sakarya caddesine girip ilk sokaktan sola sapardık. Ya da Sakarya caddesinden bulvar yönüne yürür, bulvar öncesi son sokaktan sağa dönerdik. Doğru muyum Yusuf Özyürek, Mim Ali Bumin ve Selim Balkanlı ?  Bu gurupta rahmetli Taner Bumin de bulunur, bâzen Hikmet Pekcan da katılırdı.  Hepimiz “tığ”a benzetilirdik.
Mim Ali,  Bafra’sından bir nefes çeker, “Lan oolum..kendi kozuna çakıyorsun lan !..insan kendi kozuna çakar mı birader?..” Ya da “El çaka yer çaka yapsana birader..töbe töbeee.! Bir öğrenemedin şu oyunu..pes birader” gibi laflar ederek, fakire çemkirir, izzetimizin fesiyle oynardı.
Arada bir bilardo da oynardık. Bu oyunu da herkes benden iyi oynadıgindan oyun parasını hep ben verirdim.
Hepimiz hâliyle müthiş sigara içerdik de Yusuf bir ara filtreli Harman içmeye başlamıştı. “Para önemli değil oğlum” demişti..”sağlığım için içiyorum..”  Beni en az azarlıyan, Briç oyununu da en iyi oynayan olduğu için hep Yusuf’la ortak olmak isterdim. Zaten bu fakiri genelde yalnız dördüncü olmadığı zaman briç oyununa  alırlardı. Ya da beleş çay içmek istediklerinde.. 
 selim 2
                                                    Selim
Selim Balkanlı genelde nâdiren fikir yürütürse de gurubu  ‘Birinci’ sigarasıyla tanıştıranın Selim olduğunu sanıyorum. “Âbi içimi aynen Harman..üstelik içinden Bafra gibi odun da çıkmıyor.” demişti. “Yalnız  sallamıycan, baş aşağı çevirmiycen..yoksa bütün tütün horr diye boşalıyor “Hepimiz bir süre Birinci’ye başlamış, sonra da yine Bafra’ya dönmüştük. Hepimiz sigara dumanıyla halkalar çıkarma becerisine sahiptik ve ‘aferin’ diyenimiz çoktu.
 YUSUF
                                                       Yusuf 
Hepimiz de yılbaşında ne yapıldığını bilmeyen ailelerden gelmiş olduğumuzdan,  bir yılbaşı gecesi yine ayni kıraathaneye gitmiştik. O gece yılbaşı olduğu için kahveden erken çıkıp dağıldık. Yolda Mim Ali ile bir şişe Çubuk şarabi aldık, içe içe bizim evin, Bumin apartmanının, önüne kadar geldik.  Mim Ali ayrıldı. Ömrümde ilk kez sarhoş olmuştum. Uzun süre evin önündeki direğin dibinde kustum. Dört katlı merdiveni güçlükle çıktım. Allahtan kapıyı kız kardeşim Birnur açmıştı da başka kimse bu rezil hâlimi görmemişti. Bu benim ilk ve son sarhoşluğumdu. Keşke yaktığım son sigara konusunda da aynısını söyleyebilseydim.
 
Taner Bumin rahmetli oldu. Tüm Hacettepe 70 gurubunda YALNIZ  Yusuf, Mim Ali,  Selim Balkanlı ve  bu fakirin yandangeç ameliyatına (Türkçesi “Baypes ameliyatı” imiş) dûçar olduğumuzu açıklayabilecek bir âlîm ya da kerem sahibi var mı içinizde ? Kızılay Kıraathanesi’nin bu işte bir rolü olabilir mi sizce?
Yusuf, Mim Ali ve Selim ; sizleri ne cok sevdigim yeni âyan oldu fakire. 
Mezarlık yolundan geçtik, ıslık çalmayı sürdürmekteyiz. 
Sağlıcakla kalın
FPT Timur
selim2 2
                                                           Selim
M13 Jeff Thrush
                             Timur’un teleskopundan M13 yıldız kümesi

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: